טעויות נפוצות בגיבוי המחשב

ביצוע גיבוי למחשב הוא אחת הפעולות החשובות ביותר שיש לעשות כדי להבטיח את תפקודו התקין של הארגון הגדול או העסק הביתי הקטן. גם אם אינכם אנשי מחשבים המתמקצעים בתחומים כמו גיבוי לענן או אחסון, חשוב לדעת כיצד לבצע גיבוי נכון. זאת משום שגיבוי בלתי נכון עלול להוביל לאובדן מידע ולפגיע ברווחי העסק.

 

טעויות נפוצות בגיבוי המחשב

טעויות נפוצות בגיבוי המחשב

 

טעויות נפוצות בזמן גיבוי למחשב

אלה כמה טעויות גיבוי נפוצות שאנחנו עושים, מבלי להיות מודעים לכך שלמעשה אנו מסבים נזק למידע:

אחד לא מספיק – ישנם משתמשים המסתפקים בגיבוי אחד בלבד. הגיבוי, כמו כל פעולה טכנולוגית, עלול להשתבש ולהתנתק באמצע. משום כך, מומלץ לבצע עוד גיבוי אחד או שניים.

ניתוק במהלך גיבוי בכונן חיצוני – למשתמשים יש נטייה לנתק את הכונן החיצוני, כדוגמת דיסק און קי או כונן אחסון קיצוני, באמצע פעולת הגיבוי. הניתוק עלול לשבש את הגיבוי ולהוביל לגיבוי קבצים חלקי. מסיבה זו יש לחכות בסבלנות עד גמר הפעולה ורק לאחר מכן לנתק בבטחה את הכונן. מומלץ ואף רצוי לנתק את הכונן בתום הגיבוי, כדי שלהאקרים לא תהיה גישה לכונן החיצוני שלכם.

בודקים ושוכחים – אחת הטעויות הנפוצות בביצוע הגיבוי היא אי בדיקת הגיבוי בסיום התהליך. כאשר המחשב מתריע על סיום פעולת הגיבוי, יש לבדוק שהגיבוי אכן בוצע בהצלחה.

גיבוי לאחר ביצוע עדכון – עדכונים לתוכנה או לאתר האינטרנט שלכם יכולים להיות חשובים לשמירה על אבטחת המידע ולשיפור האפשרויות הטכנולוגיות הקיימות. עם זאת, העדכון יכול גם לשבש את פעולתו של המחשב, עקב חוסר התאמה בין גרסת העדכון לגרסת המחשב, ולפגוע במידע חיוני הקיים בו. כך, יש צורך לגבות את הקבצים לפני העדכון ולא אחרי, כדי שניתן יהיה לשחזר את הקבצים, אם העדכון לא יבוצע בהצלחה.

לבצע גיבוי נכון

כל אחד יכול לבצע גיבוי למחשב, אם רק יהיו ברשותו הכלים הנכונים לעשות זאת. אלה שתי דרכים יעילות ונפוצות לגיבוי מידע חיוני:

גיבוי בענן – גיבוי זה מאובטח מכיוון שהוא מבוצע על ידי חברה חיצונית אשר דואגת להצפין את המידע המועבר אל השרתים שלה. באמצעות שירותי הענן ניתן להגדיר גיבוי יומי לטווח של כ-90 יום ולשחזר את המידע במקרים שהם יש מתקפת האקרים או מחיקת קבצים בגלל טעות אנוש.

גיבוי בכונן חיצוני – גיבוי זה נפוץ בקרב משתמשים פרטיים ולעתים גם בקרב ארגונים. באמצעות כונן חיצוני כמו דיסק און קי או כונן אחסון גדול ניתן לגבות קבצים רגישים מסוימים ולהעביר אותם למחשב אחר. חשוב לזכור לנתק את הכונן בסיום התהליך, כדי למנוע השתלטות של האקרים.